Rekomendowane przez:


Patronat Honorowy


Partner Branżowy
„Nowoczesny Przemysł Drzewny” – film o polskiej branży drzewnej

Polska to od wielu lat jeden z najszybciej rozwijających się krajów należących do Unii Europejskiej. Ogromna w tym zasługa przemysłu drzewnego. Europejczycy pokochali wyroby z drewna. A my, Polacy, jesteśmy wiodącymi producentami drewna w Europie. Dlaczego? Bo mamy świetny surowiec, mamy go dużo, a do tego gospodarujemy nim rozsądnie.

Jeszcze dwadzieścia kilka lat temu przeciętny Polak wykorzystywał niecałe pół metra sześciennego tego surowca. Teraz wykorzystuje dwa razy tyle. W tym roku sprzedaż drewna w Polsce ma wynieść 42.5 miliona metrów sześciennych grubizny drzewnej. To trzy i pół miliona metrów sześciennych więcej niż w 2017 roku.

Sporo? Owszem. Ale nie znaczy to, że drewna  w naszym kraju zabraknie. Użytkowanie  lasów w Polsce jest ściśle określone, w  tak zwanym 10. letnim Planie Urządzania Lasu. Określa się to w każdym z 430 nadleśnictw, a  szacunki przeprowadza się dla każdego  nadleśnictwa oddzielnie. Pod uwagę brane jest położenie geograficzne, zalesienie, wiek drzewostanu.

Rozwój lasu  zaczyna się w szkółce leśnej. W niej, pod okiem szkółkarzy, z nasion wyrastają młode drzewka. Z tego swoistego „drzewnego żłobka”, pod okiem leśników, za pośrednictwem zakładów usług leśnych, sadzonki są sadzone w lasach. Pielęgnacja trwa długo, i  pod opieką leśników polskie drzewa dorastają do okresu rębności.

Ktoś jednak ten świetny surowiec musi najpierw przerobić, aby mogły powstawać z drewna przedmioty codziennego użytku, a niejednokrotnie prawdziwe dzieła sztuki.

  • Można kupić technologię i surowiec,  jednak jak wyprodukować najwięcej przy jak najniższych kosztach jednostkowych? Na pytanie jak w układzie surowiec - narzędzie – maszyna, ci, którzy to potrafią  odpowiadają - narzędzia oraz umiejętność wykorzystania maszyn  i surowca do maksymalizacji wydajności ilościowej i surowcowej.
  • Najwięksi gracze na rynku wybierają technologię taśmową w układzie quad kosztem ramowej i tarczowej, która pozwala uzyskać najmniejsze koszty jednostkowe €/m3.
  • Technologia taśmowa w porównaniu do zastępowanej ramowej i tarczowej technologii nie wybacza błędów, wymaga konsekwencji i utrzymania standardów technologicznych, które są w Polsce czymś nowym.
  • Dzięki niewidzialnej przewadze technologii vlsaws.com, tartaki w krótkim czasie mogą osiągać nadzwyczajne wydajności oraz sukcesywnie obniżać koszty jednostkowe, które stwarzają im niewidzialną przewagę na rynku.

Korzysta z tego polski przemysł drzewny.

W Polsce, firmą przetwarzającą największą ilość drewna, jest firma KPPD ze Szczecinka z 70-letnią tradycją. Przerabia się tu rocznie około 410 000 metrów sześciennych surowca iglastego i 46 000 metrów sześciennych surowca liściastego. Spółka stawia na automatyzację procesów przerobu drewna. Dzięki zawansowanej technologii opartej na piłach taśmowych udaje się dostarczać na rynek produkty o doskonałej powtarzalności i jakości. Proces tak przecieranego drewna jest szybszy od tradycyjnej technologii traków pionowych. Jest bardzo wydajny i  charakteryzuje się elastycznością produkcji. Technologia ta pozwala oszczędzać czas związany z przestojem maszyn. Krajowymi odbiorcami firmy są producenci stolarki budowlanej, fabryki mebli, składy handlowe, producenci programu ogrodowego, producenci klejonki, stolarnie oraz nasycalnie nawierzchni kolejowych. Ponad 35 % wyrobów wysyłanych jest na rynki zagraniczne, głównie Unii Europejskiej .

Inną  firmą, która stosuje podobną technologię jest Poltarex z Lęborka. Łączny roczny przerób drewna wynosi tu ponad 200 tysięcy  metrów sześciennych, przy czym 97% jest to drewno iglaste a 3%  -  liściaste.  W każdym    tartaku Poltarexu   znajdują się  suszarnie komorowe

i dodatkowo, w 3 zakładach, zlokalizowane są autoklawy do impregnacji ciśnieniowej. Ta polska firma realizuje wysyłki na rynek niemiecki, francuski, jak również japoński.  Dzięki niej powstają takie produkty, jak deski tarasowe, deski podłogowe, obiciowe, wiaty garażowe, podesty, płoty. Ale, by polskie drewno wysyłać  w świat, trzeba też udowodnić wartość produktów oferowanych przez firmę. Wytwarzane we wspomnianych zakładach  drewno posiada certyfikat FSC.

Produkcja to pierwsze  wyzwanie  firmy. Drugie to dostarczenie wytwarzanych produktów  do odbiorców. Do tego również wykorzystywane jest drewno. Aby towar dotarł na miejsce w nienaruszonej formie, dbają  o  to firmy produkujące palety. Jedną z wiodących w Polsce jest firma TOR-PAL z Kwidzyna,  zatrudniająca 600 pracowników, którzy przerabiają około 100 000 metrów sześciennych drewna średnio i wielkowymiarowego.   Produkcja wynosi   blisko  1 700 000 sztuk palet drewnianych rocznie, w tym 600 000 palet EPAL. Dziennie z tej firmy wyjeżdża 6, wyładowanych towarem po brzegi, naczep .

Ale przecież tak rozwinięta gałąź gospodarki nie osiągnie sukcesu bez odpowiednich maszyn. Caterpillar to jedna z takich specjalistycznych firm wspierających przemysł drzewny swoimi technologicznie zaawansowanymi maszynami.  Cat Bergeat Monnoyeur dostarcza do klientów maszyny, które są gwarancją sukcesu w każdym przedsiębiorstwie – małym  i   dużym.

Zyski z przemysłu drzewnego i meblarskiego w Polsce przekraczają  ponad 2,3 % PKB, a zatrudnienie w branży związanej z szeroko pojętym drewnem, przekracza 500 tysięcy osób (Całość sektora leśno-drzewnego). To wszystko dzięki polskim lasom i ludziom  pracującym w tym przemyśle.

Film o polskim przemyśle drzewnym jest realizowany przez Macieja Pawlenię i Wytwórnię Materiałów Filmowych. Tym artykułem zachęcamy do obejrzenia dokumentu „Nowoczesny Przemysł  Drzewny”, w którym znajdziecie Państwo wiele ciekawych informacji na temat Polskiego Przemysłu Drzewnego. Film będzie emitowany podczas Międzynarodowych Targów Maszyn i Narzędzi Dla Przemysłu Drzewnego DREMA 2018 oraz dostępny już wkrótce na stronach internetowych: http://www.drema.pl, http://www.e-handeldrewnem.pl, www.pawlenia.pl.

Tekst: Maciej Pawlenia, współpraca: Andrzej Kulesza.

Wstecz

Partnerzy Medialni