Organizator: Grupa MTP

Raport 2020 Polskie Meble Outlook już dostępny!

Podziel się

Analiza rynku w 2019 r. pozwala podkreslić, że Polska zajęła drugie miejsce w rankingu eksporterów mebli na świecie i pierwsze w Europie! Wielokrotnie wydawało się, że możliwości rozwoju produkcji mebli w Polsce się kończą, ale podobnie jak nie nastąpił koniec historii, tak nie nastąpił koniec rozwoju meblarstwa w Polsce. Z polskiej perspektywy wydaje się, że warunki prowadzenia biznesu są tak trudne, że należy zamykać firmy. Nic bardziej mylnego! Z perspektywy Ameryki czy Azji Polska to kraj o doskonałych walorach do rozwoju – dysponujący wysoką kulturą techniczną, zasobami drewna, nowoczesnym parkiem maszynowym! Nowe inwestycje w produkcję mebli w Polsce z pewnością nastąpią.

 

Jakie powinny być zatem nowoczesne firmy meblarskie? Z analiz przedstawionych w raporcie wynika, że największy wpływ na rozwój będzie wywierać trend dotyczący ograniczenia bezrobocia i wzrostu wynagrodzeń. Marka, usługi, digitalizacja i automatyzacja/ robotyzacja produkcji to dla firm meblarskich przepis na sukces z tym samym lub mniejszym zespołem. Ciągle relatywnie niższe podatki i zdecydowanie niższe wynagrodzenia niż w Europie Zachodniej powodują, że produkcja mebli w Polsce jest i będzie wciąż opłacalna!

Porównanie międzynarodowe przedstawione w raporcie pokazuje obiektywną pozycję Polski w Europie, jak również atuty produkcji mebli Polsce. Rozdział dotyczący struktury produkcji w Polsce pozwala zapoznać się z lokalizacją i specyfikacją produkowanych w Polsce mebli. Dane finansowe i ocena koniunktury daje powody do optymizmu, a wiele osób zaskoczy obrotem spraw. Wreszcie, spojrzenie na dystrybucję mebli na rynku krajowym pozwala ocenić głównych partnerów i perspektywy rozwoju. Na końcu analiza wymiany handlowej przedstawia natomiast obraz kierunków i struktury eksportu oraz importu mebli.

Ta kompleksowa i syntetyczna analiza pozwala na obiektywną ocenę warunków rynkowych i weryfikację strategii rozwoju zarówno firm dużych, jak i średnich oraz małych! Tak więc obowiązkowo powinna się znaleźć na biurkach właścicieli i menadżerów branży meblarskiej i ich partnerów.

Raport Polskie Meble Outlook 2020:

  • Rynek krajowy odnotował rekordową wartość
  • Wzrost produkcji mebli o 4,2%
  • Wzrost importu i eksportu mebli
  • Wzrosły obroty na rynku międzyfirmowym
  • Rentowność uległa polepszeniu

* źródło: http://brstudio.eu/raport-polskie-meble-outlook-juz-dostepny-2/

 

POBIERZ RAPORT